home hippi kız'ca 2012 Pirelli Takvimi hazır!

2012 Pirelli Takvimi hazır!

Dünyanın en güzel modelleri ile en yetenekli fotoğrafçılarını özgün ve etkileyici bir temada bir araya getirerek her yıla damgasını vuran Pirelli Takvimi, 2012 sayısı ile meraklılarını yeni bir serüvenle buluşturuyor. Korsika tepelerinde çekimleri gerçekleştiren Mario Sorrenti, Pirelli Takvimi’ne imza atan ilk İtalyan fotoğrafçı olma özelliğiyle de ön planda.

Merakla beklenen 2012 Pirelli Takvimi, New York’un 19. yüzyıla ait askeri binası ve kentin tarihi simgesi haline gelmiş olan “The Armory”de tanıtıldı. 45 yılı aşkın süredir kültürel evrim, güzellik ve fotoğraf uzmanlarının kült objesi haline gelen ve kısaca “The Cal” olarak adlandırılan Pirelli Takvimi’nin 39. sayısı, takvimin tarihindeki ilk İtalyan fotoğrafçı olan ve New York’ta yaşayan Mario Sorrenti imzasını taşıyor. Sanatçı, “Swoon” (“Kendinden Geçiş”) adını verdiği çalışmasında “mest olma” halini ölümsüzleştirmek için Güney Korsika’nın Murtoli bölgesine 60 km uzaklıkta bulunan Bonifacio’nun sarp ve engebeli tabiatını tercih etti.

Nü fotoğraflardaki olağanüstü ustalığıyla ünlenen fotoğraf sanatçısı Mario Sorrenti, “Bence, fotoğrafçıyla ilham perisi arasındaki kuvvetli ve özel ilişki, doğal güzelliği yücelten güçlü bir estetikle pekişiyor. ‘The Call’ için çalışırken fotoğraflarıma dolaysız, yalın ve gerçek bir ilişki inşa ederek yaklaştım. Görüntülerdeki saflığı da böyle yakalayabildim. “Swoon”da (“Kendinden Geçiş’te) bedenleri, kendisinin uzantısıymış gibi kucaklayan doğayla doğrudan temas halinde konumlandırdım; böylece kayalar, ağaç gövdeleri, gökyüzü ve deniz, bedenler için eşsiz bir arka plana dönüştü” diyerek duygularını dile getiriyor.

2012 Pirelli Takvimi Kahramanları: 9 model, 3 oyuncu

On sekizi siyah-beyaz, yedisi renkli olmak üzere 25 fotoğraftan oluşan ve daha önce hiç kullanılmayan bir format olan ince kanvas astarlı bir portfolyo içinde sunulan 2012 Pirelli Takvimi’nin yapraklarını süsleyen 12 kahraman, dokuz model ve üç aktristen oluşuyor.

Modeller: Brezilyalı Isabeli Fontana (Bruce Weber imzalı 2003 Pirelli Takvimi, Patrick Demarchelier imzalı 2005 Takvimi, Peter Beard imzalı 2009 Takvimi ve Karl Lagerfeld imzalı 2011 Takvimi), Rus Natasha Poly (Karl Lagerfeld imzalı 2011 Pirelli Takvimi), Hollandalı Saskia de Brauw ve Lara Stone (Peter Beard imzalı 2009 Pirelli Takvimi ve Karl Lagerfeld imzalı 2011 Takvimi), Amerikan Joan Small ve Guinevere Van Seenus (Mert & Marcus imzalı 2006 Pirelli Takvimi), Polonyalı Malgosia (Peter Beard imzalı 2009 Takvimi), Litvanyalı Edita Vilkeviciute, İngiliz Kate Moss (Herb Ritts imzalı 1994 Takvimi ve Mert & Marcus imzalı 2006 Takvimi).

Aktrisler: Ukraynalı Milla Jovovich (Bruce Weber imzalı 1998 Takvimi), İtalyan Margareth Madè ve Japon Rinko Kikuchi.

 

2012 Pirelli Takvimi için Mario Sorrenti

Pirelli için yakalanan 25 “Swoon” (kendinden geçiş) anı

Çıplak beden, Doğa’nın en güzel ifadelerinden biri ve
sanatta insanlığımızı dışa vurmanın en saf yolu.

İtalya’nın Napoli kentinde doğduğum için genç yaşta Rönesans döneminin büyük ustalarının eserlerinden ve Sanat’ta güzelliği nasıl gördüklerini ifade etmek için verdikleri mücadeleden etkilendim. Bugün imge yaratım sürecimde hala önemli bir rol oynuyor.

Takvimdeki imgeler, ilham perilerimle paylaşılan duyguları somutlaştırmaya çalışan ve güzelliklerine, doğalarına ve evrenin bir parçası olarak varlığımıza saygı duyan yaratıcı enerjimin doruk noktasını oluşturuyor.

Swoon (kendinden geçiş): cazibesine kapılmak; mutluluktan başı dönmek; mest olmak; aşık olmak ve rahat olmak. İşte, imgeler bütününün adı bu.

Mario Sorrenti

MARIO SORRENTI
1971’de İtalya Napoli’de dünyaya gelen Mario Sorrenti 10 yaşında New York’a taşınarak dâhiyane yaratıcılığını geliştirme imkanı elde etti. Babası bir sanatçı olan ve annesi moda sektöründe çalışan Mario henüz delikanlıyken çektiği fotoğraflardan, çizimlerinden ve ilham kaynağı notlarından oluşan ayrıntılı günlükleri ile hayatını belgelemeye başladı. Yine o dönemde Londra’da The Face için ve ardından Elle ve Harper’s Bazaar dergileri için profesyonel fotoğraflar çekmeye başladı. Çalışmaları Calvin Klein’in dikkatini çekti ve 21 yaşında genç model Kate Moss ile televizyon reklamlarının da yer aldığı Calvin Klein Obsession Fragnence kampanyasını yarattı. Bu başarısının ardından Mario Sorrenti, Harper’s Bazaar, Fransız Vogue, Italyan Vogue, V Dergisi, W Dergisi, Vanity Fair, Self Service, Arena Home Plus ve Vogue Hommes gibi uluslararası yayınlar için aranan yıldız bir fotoğrafçı haline geldi.


Mario Sorrenti, Calvin Klein dışında ayrıca birçok ünlü moda evi ile güzellik ve parfüm markaları için de çalıştı. Müşterileri arasında Giorgio Armani, Barney’s New York, Hugo Boss, Chloe, Dolce & Gabbana, Hermes, Kenzo, Lancome, Longchamp, Max Mara, Missoni, Yves Saint Laurent, Jil Sander, Shiseido ve Prada yer alan Sorrenti, ayrıca Calvin Klein, Emporio Armani, Dsquared, John Mayer ve Usher gibi birçok ünlü markanın reklam filmlerinin yönetmenliğini de yaptı. Kardeşine ait fotoğrafçılık eğitim kitabı The Machine ve 1997 yılında vefat eden fotoğrafçı Davide’nin kitabı dışında: Blook for Work (Steidl, 2011); Kate’in resimlerinin yer aldığı kitabı (Pavillon Books Ltd. 1995); Fashion (Scalo 1996); The Imperfect Beauty (V&A Publications 2000); Tomo (Davide’nin anısına) (Sartorial Communicazione 2001); Archeology of Elegance (Thames & Hudson ve Shirme/Mosel 2002); Water Culture (Trolly Ltd., 2003); Fashioning Fiction: 1990’dan beri Fotoğraflar (The Museum of Modern Art,2004) ve Face of Fashion (National Portrait Gallery, 2007) gibi birçok çalışmaya imza attı.

Mario Sorrenti ayrıca; Paris’te Gallery 213 Ekim, 1997; Los Angeles’ta Ferrini and Biondi (fotoğraflar ve günlükler) Kasım, 2002 ve New York’ta Draw Blood Roth Horowitz Mayıs, 2004 gibi kişisel sergiler de gerçekleştirdi. Monako’da “Festival de la Mode” 1995, Londra’da Victoria & Albert Müzesinde “The Imperfect Beauty” Eylül, 2000; New York’ta “Copy” Roth Horowitz Mayıs, 2002; Paris’te Sara Meltzer Galeride, “Archeology of Elegance”2002; New York’ta “Chasing its Tale”, Nisan, 2004 ve Londra’da National Potrait Galeri’de “Face of Fashion” Şubat, 2007 olmak üzere özel grup sovlarına da imza atan Mario Sorenti 2008 yılı Temmuz ayında uluslararası grup şovu “Fashion in Motion”ın parçası oldu ve 2008’de Martell yılın sanatçısı ödülünü kazandı.

Mario Sorrenti’nin çalışmalarından oluşan çok önemli koleksiyon, The Victoria&Albert Museum, The New York Public Library ve Londra’daki National Portrait Gallery gibi özel alanlarda sergilenmeyi sürdürmektedir. Mario Sorrenti eşi ve çocuklarıyla birlikte hala New York’ta yaşıyor.

2 thoughts on “2012 Pirelli Takvimi hazır!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Secured By miniOrange