buy Prednisone no prescription buy Amoxicillin no prescription buy Clomid online Strattera no prescription Acomplia no prescription buy Silvitra buy Soma online Fluoxetine no prescription buy Valtrex without prescription Levaquin buy soft Cialis Zovirax without prescription buy Fluoxetine no prescription

Kategori | kitaplık

Dünyanın ilk kadın mizah dergisi ‘Bayan Yanı’

Türkiye’den beklenmeyecek ama gurur verici bir ilk; dünyanın ilk kadın mizah dergisi ‘Bayan Yanı’, 8 Mart şerefine hayatımızda! Leman dergisinin kadın yazar çizer takımı bir araya geldi ve eteğindeki taşları bir bir döktü.

Bayan kelimesini sever misiniz? Ben sevmem, hem de hiç! Türkçe’de ‘kadın’ diye güzelim bir kelime varken, bayan kelimesi sıradan, ucuz ve adidir bana göre. Sığıntı bir kelimedir, bir şeyi örtbas etmeye çalışıp da yerine koymaya çalıştığındır. Bazıları ‘kadın’ı sert ve kaba bulur, ben ‘bayan’ı dışlarım lugatımdan, hatta kışkışlarım!

En çok da yolculuklarda, bilakis otobüs yolculuklarında duyarız şu ‘bayan’ı. Bu defa bir tamlama olarak karşımıza çıkar. ‘Bayan yanı’ verir misin? Bunu söyleyen de bir ‘bayan’dır, o zaman ‘bay’lara baybay’dır!

İşte tam da bu tamlamadan yola çıkarak Leman dergisinin kadın yazar çizer tayfası, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da ilk kadın mizah dergisini çıkarmış. Ne de güzel olmuş! Erkek egemen toplumunun kadınına şiddet uygulamayı pek sevdiği bir ülkede kadın yazar-çizerlerin üslubu mizah, iğnesi kalem ve resim olan bir dergiyle yer alması ne güzel, ne sevindirici bir haber! 8 Mart için var mı daha güzel haber?

NELER VAR, KİMLER VAR?
‘Bayan Yanı’nın ilk sayısında kadınlarla ilgili sert söylemlerde bulunan Engin Ardıç kapağa taşınmış. İki ayda bir çıkacak olan derginin yazar çizer ekibi; Gülay Batur, Raziye İçoğlu, Feyhan Güver, İpek Özsüslü, Betül Yılmaz, Meral Onat, Ramize Erer, Aslı Yazıcıoğlu, Ceylan Umsan, Aslı Perker gibi 20 isimden oluşuyor. Kahramanlarımızsa tabii ki yine kadın. Kötü Kız, Ezik Hanım, Eşi Nadide, Tüpçü, Yaşam Koçu Afet Abla, Tuğçe, Sıdıka bunlardan bazıları.

Not: Derginin ismini zikretmek dışında hayatınızdan ‘bayan’ kelimesini çıkarın bi zahmet! Sizi bayan insanlara bayan sıfatını getirin ama kadına kadın diyin lütfen!

İlgili yazılar:

Yazan:

- toplam 943 yazı eklemiştir.


Bir Yanıt to “Dünyanın ilk kadın mizah dergisi ‘Bayan Yanı’”

  1. ramazan selvi diyor ki:

    merhabalar normalde mizah dergileri ile ilgilenmem çünkü bu tür dergilerin ismi mizah içeriginin farklı oldugunu düşünüyorum.bayan yanı dergisini geçenlede gördüm yeni yayınlanacakmış bi göz atayım diye elime aldım eylül 2011 sayısını dergi güzel (ama mizahdergilerinin genel konusunun mizah olması gerek tiğini düşünüyorum )bu derginizde yazan bi konuda bayan sporcularımızdan biri otobüste şiddete ugramış çok üzücü birdurum türkiyemizde böyle birşey olmaması gerek şiddete kesinlikle karşıyım nasıl olursa olsun ama ordaki hoca resmini neden koydunuz?

Trackbacks/Pingbacks


Yorum Yazın

Twitter sayfamı takip et

Arşivime göz at